31دسامبر

تفاوت SMD و COB چیست؟

دو تکنیک اصلی برای نصب ال ای دی به سطح یک مدار چاپی وجود دارد.

تکنولوژی COB که مخفف عبارت Chip on board

تکنولوژی SMD که مخفف Surface mounted device

تکنولوژی COB بدان معناست که قسمت های LED مختلف از جمله مدار، لایه فلوئورسنتی و سیم ارتباطی همگی در مدار چاپی ساخته می شوند. در تکنولوژی SMD اجزای مختلف از پیش ساخته و به مدار چاپی لحیم می شوند. تصمیم گیری برای انتخاب هر یک از این دو نوع از ال ای دی ها بستگی به نوع کاربری در نظر گرفته شده دارد. به طور معمول اس ام دی ها برای ماژول هایی که پخش نور گسترده دارند و سی او بی ها برای ماژول هایی با پخش نور متمرکز به کار گرفته می شوند.

در تراشه COB ها، چیپ نیمه هادی به طور مستقیم با استفاده از یک چسب حرارتی دمای بالا بر روی برد اصلی متصل شده و اتصال با PCB توسط وایر برقرار می شود. این وایر از جنس طلا و با ضخامت میکرومتری است، که ارتباط الکتریکی را برقرار می کند. نهایتا تمام قطعات با لایه ای پوشش داده می شوند تا در مقابل آسیب و آلودگی محافظت شوند. برای ایجاد این لایه از روشی که اصطلاحا به آن سد و پرکردن گفته می شود، استفاده می کنند بدین ترتیب که ابتدا سراسر قطعات را یک سد کشیده سپس با یک ماده چسبناک سطح قطعات را پوشش داده و بعد از آن از فضای میانی را با مایعی که به تدریج سخت می شود، پر می کنند.

طراحی SMD ها به گونه ای است که برد آنها بسیار ضخامت پایینی خواهند داشت. اس ام دی ها به طورمستقیم با چسب روی برد ثابت می شوند. ارتباط الکتریکی آنها به وسیله قطعه ی لحیم کاری شده، برقرار می گردد. این قطعات از شرایط کلی تجهیزات روشنایی عمومی مانند استانداردهای کیفیت نور و هیت سینک ( قطعه تبادل حرارتی ) پیروی می کنند. استفاده از این روش باعث خواهد شد نیاز به هیت سینک بزرگتری داشته باشیم.

تفاوت این دو تکنولوژی :

 • تفاوت ظاهری:
  • تفاوت اصلی و یا آشکار این دو چراغ شکل فیزیکی آن هاست. چراغ های SMD از نظر فیزیکی بزرگتر و دارای مساحت PCB (Printed Circuit Board) پهن تری نسبت به چراغ های COB هستند.
  • شاید این موضوع به نظر یک مسئله طراحی ساده باشد، ولی باعث ویژگی های زیادی می شود و یکی از تفاوت های کلیدی این دو چراغ است.
 • تفاوت فنی و ساختاری:
  • در عمل هر دو چراغ حرارت زیادی تولید می کنند که به دلیل مکانیسم یا تکنولوژی تعبیه شده پشت آن است. اگر این حرارت به طور مناسبی پراکنده نشود، به طور قابل ملاحظه ای عمر چراغ کاهش می یابد.
  • در پشت این چراغ ها از heat sink استفاده می شود که باعث خنک شدن آن می شود و یکی از عوامل اختلاف برند های مختلف همین مورد است.
  • چراغ های SMD با داشتن ویژگی بزرگتر و پهن تر بودن، گرمای بیشتری را به اطراف پراکنده می کنند که به معنی داشتن طول عمر بیشتر است.
 • تفاوت در نور:
  • تفاوت دیگر، از کیفیت نوری که این دو چراغ تولید می کنند نشات می گیرد با اینکه هر دو چراغ کیفیت درجه یکی از نور را تولید می کنند، نور تولید شده کاملا متفاوت می باشد.
  • احتمالا این تفاوت با چشم کسی که آموزش دیده نیست، قابل تشخیص نمی باشد. چراغ های COB از سبک یکپارچه ای استفاده می کنند، به این معنی که مساحتی به عنوان منبع نور طراحی شده است (برعکس SMD که مجموع منابع نور نقطه ای در کنار هم است) و در نتیجه پرتاب نور بیشتری وجود دارد.
نمونه چراغ SMD
نمونه چراغ COB

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *